History hero image

HISTÓRIA

Spoločnosť Gap bola založená v roku 1969 s hlavným cieľom uľahčiť výber džínsov a pre zákazníkov urobiť oveľa viac. Za viac ako 50 rokov sa spoločnosť rozrástla na sedem značiek a počiatočný cieľ prerástol v globálne ambície presadzujúce rovnosť, férové začlenenie a predovšetkým udržateľnosť.

Sme hrdí na to, že vytvárame kvalitné produkty, ktoré naši zákazníci milujú. A sú to práve naši zákazníci, ktorí tvoria hlavnú GAP komunitu a spoločne s nami chránia planétu.

1969 – 1979

Manželia Fisherovi Don a Doris otvárajú historicky prvý Gap v roku 1969 v San Franciscu. The Gap Stores, Inc. "Ide na burzu" s počiatočnou ponukou 1,2 milióna akcií za 18 $ za akciu.

history__year1

History hero image

Don a Doris otvárajú prvý obchod Gap na 1950 Ocean Avenue v San Franciscu v Kalifornii. Jediné položky na predaj sú pánske džínsy Levi’s a hudobné nahrávky.

history__year2

History hero image

V San Jose sa otvára druhý obchod Gap. Na 6 500 štvorcových metroch je polovica priestoru konfigurovaná ako sklad. Gap začína predávať Levi’s tiež pre ženy.

history__year3

History hero image

K svojmu tretiemu výročiu sa Gap rozrastá na 25 obchodov. Fisher Enterprises spúšťa druhý maloobchodný podnik Pants% ff !, kde ponúka nohavice vo zľave na ulici Columbus v San Franciscu.

history__year4

History hero image

V našich obchodoch sa objavujú prvé výrobky s označením Gap.

history__year5

History hero image

The Gap Stores, Inc. "Ide na burzu" s počiatočnou ponukou 1,2 milióna akcií za 18 $ za akciu.

history__year6

History hero image

Spoločnosť Gap Stores, Inc. uvádza na trh dva nové reťazca obchodov: Logo, zamerané na zrelších a módne náročnejších zákazníkov a značky, ktoré ponúkajú hodnotné produkty za atraktívne ceny.

history__year7

History hero image

"Gap Fashion Pioneers," debutuje s vlastnou značkou džínsov a menčestrákov Gap.

1980 – 1989

Spoločnosť Gap Inc. kupuje Banana Republic so sídlom v Mill Valley v Kalifornii, ktorá pôvodne vo svojom obchode ponúkala oblečenie a doplnky so safari tematikou a vydávala vlastný produktový katalóg. Značka Gap prvýkrát expanduje tiež mimo USA.

history__year8

History hero image

Prvý SuperGap, nový typ obchodu takmer dvakrát väčší než štandardná predajna sa otvára v Concordu v Kalifornii. Má súťažiť s Miller’s Outpost, konkurentom, ktorý nedávno otvoril extra veľké obchody.

history__year9

History hero image

Spoločnosť Gap spolupracuje počas sezóny Back-to-School s Dodge Motors a spoločne organizujú lotériu s výhrou 18 automobilov Dodge Charger.

history__year10

History hero image

The Gap Stores, Inc. kupuje Banana Republic, dvojposchodovú malobchodnú predajnu so safari a cestovnou tematikou a katalógovú firmu založenú v Mill Valley v Kalifornii v roku 1978.

history__year11

History hero image

Gap predstavuje svoje ikonické Pocket-T v 21 farbách.

history__year12

History hero image

Michael J. Fox nosí Gap Pocket-T vo filme Back to the Future.

history__year13

History hero image

Prvý GapKids obchod sa otvára v San Mateo v Kalifornii.

history__year14

History hero image

Gap sa prvýkrát rozširuje mimo USA a otvára niekoľko obchodov v Londýne.

history__year15

History hero image

Aktuálne už ikonické logo Gap na modrom štvorcovom pozadiu debutuje v polovici roka a nahradzuje guľaté malé písmená používané od roku 1969.

history__year16

History hero image

Prvý obchod Gap v Kanade sa otvára vo Vancouveri v Britskej Kolumbii.

1990 – 1999

Supermodelky v bielych džínsoch Gap a tkaných košeliach zdobia obálku k 100. výročiu časopisu Vogue. Cena akcií Gap, Inc. dosahuje historicky najvyššie hodnoty 59 USD. Otvára sa prvý obchod Old Navy a nasledujú ďalšie.

history__year17

History hero image

babyGap debutuje v obchode GapKids v Laurel Village v San Franciscu.

history__year18

History hero image

Maggie Gross, Gap, senior viceprezidentka pre reklamu a marketing a tvorkyňa kampaní Know-How a Individuals of Style, je uvedená do Siene slávy maloobchodnej reklamy.

history__year19

History hero image

Gap oznamuje, že na konci roka 1991 končí s predajom Levi’s v obchodoch Gap.

history__year20

History hero image

Supermodelky v bielych džínsoch Gap a tkaných košeliach ladia s obálkou čísla k 100. výročiu časopisu Vogue. Cena akcií Gap, Inc. dosahuje historické maximum 59 USD.

history__year21

History hero image

Reklamná kampaň Who Wore Khakis debutuje vintage čiernobielymi fotografiami zobrazujúcimi legendy ako Ernest Hemingway a Gene Kelly v khaki nohaviciach.

history__year22

History hero image

V Colm v Kalifornii sa otvára prvý obchod Old Navy na základe úspešného prototypu Gap Warehouse. Nový názov značky je inšpirovaný barom v Paríži.

history__year23

History hero image

Predajne Gap Outlet otvárajú svoje dvere ako súčasť novej divízie Gap Factory Outlet.

history__year24

History hero image

Obchody Gap a GapKids sa otvárajú vnútri tokijského obchodného domu Hankyu a čoskoro potom sa otvoria aj vlastné obchody.

history__year25

History hero image

Sharon Stone ohromuje svet módy tým, že sa na odovzdávaní cien Akadémie objavuje v čiernej sukni Valentino, zamatovom kabáte Armani a roláku za 26 dolárov.

history__year26

History hero image

Old Navy dosahuje ročných tržieb 1 miliardu dolárov, čo z neho robí prvého predajcu, ktorému sa to podarilo za menej ako štyri roky.

history__year27

History hero image

Vo finále série Seinfeld nájdete ako reklamu Gap’s Khaki’s Swing, tak reklamu Old Navy s Carrie Donovan a Magic the Dog.

history__year28

History hero image

The San Francisco Chronicle menuje Gap Inc. "Spoločnosťou roka" z 500 špičkových spoločností v severnej Kalifornii. Spoločnosť Gap uvádza na trh džínsy "1969", obmedzenú sériu prémiových džínsov.

2000 – 2009

Old Navy expanduje na medzinárodnej úrovni. Madonna a Missy Elliot si zahrajú spoločne v reklame na Gap, aby propagovali jesennú kolekciu menčestrákov, modré džínsy a ďalšie produkty.

history__year29

History hero image

Otvára sa prvá predajňa Old Navy Outlet. Na scénu prichádza aj OldNavy.com.

history__year30

History hero image

Old Navy expanduje na medzinárodnej úrovni a otvára obchody v Kanade.

history__year31

History hero image

Madonna a Missy Elliot spolu hrajú v reklame na Gap, aby propagovali menčestráky a modré džínsy jesennej sezóny.

history__year32

History hero image

Zakladateľ Gap Inc. Don Fisher odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva, ale naďalej zastáva v správnej rade s titulom emeritný predseda.

history__year33

History hero image

Banana Republic otevřela svůj první obchod v Japonsku. Obchod se nacházel v Printemps Ginza v Ginze v Tokiu.Banana Republic otvára svoj prvý obchod v Japonsku. Obchod sa nachádzal v Printemps Ginza v Ginze v Tokiu.

history__year34

History hero image

Spoločnosť Gap spolupracuje so značkou (RED), ktorú spustili Bono a Bobby Shriver, a predáva množstvo produktov, z ktorých polovica ziskov podporuje programy boja proti chorobám v Afrike.

history__year35

History hero image

Gap Foundation v spolupráci s predajcami a mimovládnymi organizáciami uvádza na trh P.A.C.E. program (Personal Advancement & Career Enhancement), ktorý učí životným a pracovným zručnostiam ženy, ktoré pracujú v odevných továrňach, kde sa vyrábajú naše výrobky.

history__year36

History hero image

Spoločnosť Gap Inc. akvizuje značku Athleta, ktorá ponúka od roku 1998 dámské športové oblečenie.

history__year37

History hero image

Zomrel Don Fisher, spoluzakladateľ spoločnosti Gap Inc.

2010 – 2021

Athleta otvára svoj prvý kamenný obchod. Gap Inc. Investuje do špičkového detského obchodu Janie a Jack a do ďalších obchodov.

history__year38

History hero image

Gap začína v Číne s obchodmi v Šanghaji a Pekingu a Gap.cn spúšťa online nakupovanie.

history__year39

History hero image

Athleta otvára svoj prvý kamenný obchod, ktorý sa nachádza na ulici Fillmore v San Franciscu.

history__year40

History hero image

Do obchodov sa dostáva kolekcia Banana Republic Mad Men, jedinečná spolupráca s režisérkou kostýmov televíznej show ocenenou cenou Emmy, Janie Bryant. V rokoch 2012 a 2013 nasledujú ďalšie dve spolupráce.

history__year41

History hero image

Banana Republic navrhuje uniformy pre Virgin America a pripája sa k dlhej histórii pozoruhodných módnych návrhárov, ktorí vytvárali uniformy leteckých spoločností.

history__year42

History hero image

Old Navy začína predstavovať celebrity v televíznych reklamách. Súčasťou je "Cheermageddon" v hlavnej úlohe s Georgeom Takeia, ktorý debutuje na Čierny piatok.

history__year43

History hero image

Gap Inc. získava Intermix, 32 reťazových luxusných butikov po celej Severnej Amerike, založený v roku 1993 bratmi Khajakom a Haro Keledijanom. Intermix otvára obchod na Bowery na Manhattane, svojom prvom novom obchode od vstupu do spoločnosti Gap Inc.

history__year44

History hero image

Spoločnosť Gap Inc. tvorí Alianciu pre Bangladéšsku bezpečnosť pracovníkov s cieľom zlepšiť pracovné podmienky v Bangladéši.

history__year45

History hero image

Spoločnosť Gap Inc. oznamuje, že počiatočná minimálna hodinová mzda pre zamestnanca amerických obchodov sa zvýši na 9 USD v roku 2014 a 10 USD v roku 2015. Spoločnosť Gap Inc. je prvým významným maloobchodným predajcom, ktorý tak urobil. Prezident Barack Obama nečakane navštívil obchod Gap na Manhattane, aby ukázal svoju podporu.

history__year46

History hero image

Spoločnosť Gap Inc. sa zaväzuje rozšíriť P.A.C.E. program a podporiť životy jedného milióna žien do roku 2020. Tento cieľ sa čiastočne dosiahne tým, že Gap Inc. ponúkne prístup k programu P.A.C.E globálnym partnerom a ďalším korporáciám.

history__year47

History hero image

Athleta prvýkrát propaguje vlastnú značku v televíznej reklame.

history__year48

History hero image

Spoločnosť Gap a Old Navy otvárajú svoje „vlajkové lode“ na Times Square v New Yorku a predvádzajú vzhľad novej flotily.

history__year49

History hero image

Gap debutuje na "90s Archive Reissue" s ikonickým produktom z tohto desaťročia.

history__year50

History hero image

Hill City uvádza na trh značku pánskeho športového oblečenia.

history__year51

History hero image

Banana Republic znovu vydá "Disent Collar" a ten sa vypredá za jeden deň.

history__year52

History hero image

Gap oslavuje 50 rokov.

history__year53

History hero image

Janie a Jack, špičkový detský obchod, získava spoločnosť Gap Inc a oslavuje 50 rokov!

history__year54

History hero image

Athlet sa hlási k svojmu prvému sponzorovanému športovcovi - Allyson Felix.

2020 – súčasnosť

history__year55

History hero image

Značka GAP vstúpila na slovenský trh a bol spustený prvý oficiálny e-shop: gap.sk. Spoločnosť Gap Inc. predstavila svoju stratégiu Power Plan 2023 pre rast svojich účelovo vedených miliardových lifestyle značiek.

history__year56

History hero image

Gap Inc. v rámci svojej stratégie „Power Plan“ končí s pánsku značku Hill City, predáva Janie a Jack spoločnosti Go Global Retail a Intermix spoločnosti Altamont Capital Partners.

history__year57

History hero image

Gap Home sa exkluzívne predáva na Walmart.com, kolekcia, ktorá obsahuje 200 kusov vrátane produktov ako posteľ, vaňa, riady, koberčeky, vankúše a ďalšie.

history__year58

History hero image

Simone Biles sa pripája k rodine Athleta rozširuje skupinu vrcholových športovcov, ktorý so značkou spolupracujú.